افزایش جهانی قیمت نفت

به گزارش ریال نیوز، به نقل از رویترز، به دنبال اظهارات خالد الفالح، وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه کاهش تولید اوپک تا خرداد ماه بعید است که تغییر کند و همچنین با انتشار گزارشی در مورد کاهش فعالیت‌های حفاری در آمریکا، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 74 سنت افزایش 66.48 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 65 سنت افزایش 56.72 دلار معامله شد.

علی‌رغم این افزایش‌ها، بازارها پس از انتشار آمار بیکاری آمریکا تاحدی عقب کشیدند. این گزارش نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی در آسیا و اروپا را که به آمریکا کشیده تقویت کرد.

بنجامین لو، تحلیلگر بازار در این رابطه گفت: «تجدیدنظر کاهشی در پیش‌بینی رشد جهانی سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی و بانک مرکزی اروپا مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.»

از نشانه‌های دیگر رکود، کاهش 14 درصدی فروش خودرو در چین به نسبت مدت مشابه پارسال است. همچنین این کاهش 8 ماه متوالی‌ است که در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان ادامه دارد.

اما در عوض، فروش خودروهای با مصرف انرژی‌های جدید در ماه فوریه به نسبت مدت مشابه پارسال 54 درصد افزایش یافته است.

با این حال، بازارهای نفتی به طور کلی در سال جدید میلادی به علت ادامه کاهش تولید اوپک تقویت شده‌اند.

اوپک و هم‌پیمانانش در 17 و 18 آوریل گرد هم جمع می‌شوند و تاریخ نشست بعدی این گروه 25 و 26 ژوئن اعلام شده است.

وزیر نفت عربستان دیروز گفت اکنون برای تغییر سیاست تولید اوپک در نشست آینده این گروه در ماه آوریل بسیار زود است.

«ببینیم در ماه آوریل چه می‌ شود، اگر اختلال پیش‌بینی نشده ‌ای در جایی رخ ندهد به جز همین مورد، من فکر می ‌کنم ما (کاهش تولید اوپک) را به پیش خواهیم برد.»

همچنین از دیگر عوامل تقویت قیمت نفت، جدیدترین گزارش بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان بود که نشان داد تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا برای تولید نفت جدید 9 دکل کاهش یافته و به 834 دکل فعال رسیده است.

فعالیت بالای حفاری در آمریکا در سال گذشته به افزایش بیش از 2 میلیون بشکه ای تولید کشور منجر شد و در فوریه امسال، تولید نفت آمریکا به روزانه 12.1 میلیون بشکه رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا