ایجاد 229 هزار شغل بنیاد برکت از طریق مشارکت اقتصادی

به گزارش ریال نیوز، معاون تامین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اعلام این خبر افزود: در قالب طرح اشتغال‌زایی بنگاه‌محور و با هدف محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و ایجاد فرصت‌های کسب و کار از طریق مشارکت با واحدهای صنعتی و تولیدی، 228 هزار و 900 فرصت شغلی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ایجاد کرده است.
هادی جوهری اظهار داشت: این تعداد اشتغال شامل 38 هزار و 150 فرصت شغلی مستقیم و190 هزار و 750 شغل غیرمستقیم می‌شود و با حجم سرمایه‌گذاری 54 هزار و 500 میلیارد ریالی از سوی بنیاد برکت راه‌اندازی شده است.


به گفته معاون تامین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت، مدل اشتغال‌زایی بنگاه‌محور یکی از روش‌های این بنیاد برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم است که در این مدل، اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی از طریق مشارکت و توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: بنگاه برکت از سال 1387 اقدام به مشارکت با بنگاه‌های اقتصادی در قالب طرح اشتغال‌زایی بنگاه‌محور کرده و تا به امروز با 350 شرکت مشارکت داشته که از 250 شرکت خارج شده است.
جوهری عنوان کرد: کرمانشاه، کردستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و اصفهان از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین شرکت‌های مشارکتی بنیاد برکت در آن‌ها واقع شده است.


وی تصریح کرد: شرکت‌های مشارکتی بنیاد برکت عمدتا در صنایع برق، الکترونیک و تجهیزات مهندسی؛ کانی‌های فلزی، غیرفلزی و ساخت فلزات اساسی؛ سلولزی، چوب، کاغذ و مصالح ساختمانی؛ غذایی و دارویی؛ کشاورزی، دامپروری و شیلات؛ شیمیایی؛ تبدیلی، چاپ و بسته بندی و صنایع عمومی مشغول به فعالیت هستند.
معاون تامین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت خاطرنشان کرد: 9 شرکت مشارکتی بنیاد برکت در زمینه صادرات محصولات‌شان فعال هستند و تا به امروز موفق به صادرات تولیدات خود همچون شمش روی، کاغذ کارتن، شیشه سکوریت، سیم و کابل، کلید و پریز، خرما، ماهی و میگو، تخم مرغ و … به کشورهای مقصد از جمله ترکیه، روسیه، چین، هنگ‌کنگ، تایلند، ترکمنستان، افغانستان، عراق و امارات شده‌اند.
جوهری ارزش ریالی و ارزی حجم کل صادارت شرکت‌های مشارکتی بنیاد برکت را به ترتیب 2256 میلیارد ریال و 5/45 میلیون دلار اعلام و اظهار امیدواری کرد که با رفع موانع صادرات، تعداد و حضور شرکت‌های مشارکتی بنیاد برکت در بازارهای منطقه‌ای بیشتر شده و از این طریق، درآمدهای حاصل از صادرات افزایش یابد.
گفتنی است، بنیاد برکت در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرهیز از تصدی‌گری، پس از به ثبات رسیدن و سودهی بنگاه‌های اقتصادی مشارکتی، از آن‌ها خارج شده و سهام خود را به بخش خصوصی واگذار می‌کند. بر این اساس، بنیاد برکت تا به امروز از مجموع 350 شرکتی که با آن‌ها مشارکت داشته، از 250 شرکت خارج شده و سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا