ریال نیوز : رئیس سازمان غذا و دارو دستاورد‌های ۴۰ ساله انقلاب در حوزه تولید دارو را تشریح کرد.

به گزارش ریال نیوز : به نقل از روابط عمومی سازمان غذا و دارو، دکتر غلامرضا اصغری با اشاره به دستاورد‌های صنعت دارو در ۴۰ سال گذشته گفت: استقلال یکی از شعار‌های انقلاب اسلامی بود و با توجه به اینکه دارو یک کالای راهبردی محسوب می‌شود، توجه ویژه و تلاش مصممی برای خودکفایی در تولید آن صورت گرفت تا این خودکفایی در حد ممکن بیشتر و وابستگی کمتر شود.

وی افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب کارخانه‌های داروسازی توسط شرکت‌های چندملیتی اروپایی و آمریکایی اداره می‌شد، اما در دهه اول جنگ با توجه به نیازی که در شرایط جنگی به دارو داشتیم باعث رشد و توسعه این صنعت شد.

معاون وزیر بهداشت گفت: تأمین دارو در شرایط جنگ از کار‌های بزرگی بود که داروسازان انجام داده و صنعت دارو را توسعه دادند، معتقدم در مقایسه ۴ درهه انقلاب بیشترین رشد دارویی در دهه اول و به لحاظ زیرساختی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته در حوزه نیروی انسانی رشد خوبی داشته است، افزود: همه فعالان این عرصه کمک کردند تا محصولات جدید با استفاده از زیرساخت‌ها تولید شود.

اصغری با اشاره به اینکه هماهنگی بین صنعت دارو و دانشکده‌های داروسازی باعث شد تا علم داروسازی به عمل و محصول برسد، گفت: اکنون بخش قابل‌توجهی از صنعت داروی مخصوصا هایتک مانند بایوتک و صنعت نانو دارو در کشور شکل‌گرفته است.

وی با اشاره به پیشرفت صنعت دارویی میزان تولید دارو از ۲۵ درصد به بیش از ۹۶ درصد رسیده است، افزود: این پیشرفت در منطقه و سطح جهان یک رکورد محسوب می‌شود که کشوری بیش از ۹۶ درصد اقلام خود را در داخل تولید کند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از نظر سهم بازار نیز دارو‌های تولید داخل تقریبا ۷۰ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کنند.

به گفته وی علاوه بر تولید دارو‌های شیمیایی، در تولید دارو‌های گیاهی نیز موفق بوده و اقلام متنوعی را هم در دارو‌های گیاهی و هم در دارو‌های سنتی تولید کرده است.

وی گفت: تولید مکمل‌های دارویی نیز رشد خوبی داشته است بطوریکه در این زمینه می‌توانیم بدون نیاز به واردات، بازار داخلی را تأمین کنیم.

اصغری افزود: سهم عمده‌ای از دارو‌های وارداتی مربوط به دارو‌های جدید و بیماری‌های صعب‌العلاج و خاص که بیمار به برند‌های خاصی وابستگی دارند، اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه دارو‌های هایتک مثل بایوفناوری و نانوفناوری از افتخارات کشور است، گفت: در تولید این دارو‌ها در منطقه اول هستیم و تولید داخلی آن‌ها باعث شده است که به میزان قابل‌توجهی صرفه جویی ارزی شود.

معاون وزیر بهداشت از ورود چندین داروی جدید در آینده نزدیک خبر داد و افزود: چندین دارو در حال بررسی است که به زودی وارد بازار دارویی کشور خواهد شد.

وی گفت: رادیو دارو‌ها عمر کوتاهی دارند که واردات آن‌ها میسر نیست، خوشبختانه با همکاری سازمان انرژی هسته‌ای تمام نیاز خود به رادیو دارو‌ها را در داخل تأمین می‌کنیم.

  • منبع خبر : صدا و سیما