راه‌اندازی خط دائمی کشتیرانی ایران و روسیه  از شهریور

به گزارش ریال نیوز؛ سید جلیل جلالی‌فر با بیان این‌که “سال‌هاست به‌واسطه فقدان کشتی‌های کانتینربر در دریای کاسپین موفق به افزایش حجم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشورمان به کشور روسیه نبوده‌ایم”، اظهار کرد: امروز دولت دو کشور روسیه و ایران با عزمی راسخ با اقدامات زیرساختی به‌دنبال فعال‌سازی کریدور شمال و جنوب هستند و در این راستا اقدامات زیادی با جدیت در حال انجام است.

وی یادآور شد: اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی رشت به بندر کاسپین، ساخت اسکله رو ــ رو واگن‌بر و کامیون‌بر در بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی، آمادگی کامل زیرساختی بندر انزلی که از قدیمی‌ترین بنادر شمال ایران محسوب می‌شود، اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی بندر چابهار به شبکه ریلی در راستای راهبرد سواحل مکران، همکاری گسترده سازمان بنادر جمهوری‌اسلامی اسلامی ایران در بنادر شمال  و جنوب کشور، همکاری بسیار خوب راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حمل ریلی کالاهای ترانزیتی، تلاش فراوان منطقه آزاد لوتوس آستراخان و کارخانه کشتی‌سازی واقع در این منطقه آستراخان جهت ساخت انواع کشتی با ظرفیت‌های مختلف در قالب تأمین اعتبار لیزینگ ساخت تا سقف 80 درصد از طرف دولت روسیه برای متقاضیان حقوقی و حقیقی ایرانی از جمله اقداماتی است که در این راستا از سوی دو دولت ایران و روسیه در حال انجام است.

وی افزود: همچنین مجموعه کارگروه با تلاش و با پیگیری منطقه آزاد لوتوس آستراخان تاکنون موفق به جلب نظر شرکت‌های بزرگی از کشورهای مختلف شده است که به عضویت این کارگروه درآمده‌اند. این کارگروه در حال جذب صاحبان کالاهای ترانزیتی از کشورهای عراق، هند، پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس است.

جلالی‌فر با اشاره به این‌که صاحبان کالاهای ترانزیتی می‌توانند برای حمل کالا از مسیر کریدور شمال ــ جنوب متناسب با حجم آن از تخفیفاتی مناسب و ویژه برخوردار شوند، اظهار داشت:‌ اولین خط لاینری کشتی کانتینری که قادر خواهد بود کانتینرهای یخچالی را در این مسیر حمل‌ونقل کند فعالیت خود را در سپتامبر 2020 آغاز خواهد کرد.

وی تصریح کرد:‌ در این زمینه برابر تصمیمات کارگروه مشترک کریدور شمال ــ جنوب، متشکل از مناطق آزاد لوتوس آستراخان روسیه ــ مناطق آزاد انزلی و چابهار (جمهوری اسلامی ایران) در راستای توسعه کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال ــ جنوب، تردد 2 فروند کشتی کانتینری که قابلیت حمل کانتینرهای یخچالدار را نیز دارد، به‌زودی آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: این 2 فروند در مسیر اصلی بندر آستراخان روسیه و 2 بندر منطقه آزاد انزلی (کاسپین ــ غازیان) و همچنین سایر بنادر شمالی ایران و بالعکس سازماندهی و برنامه‌ریزی شده است. این ناوگان لاینری شرکت کشتیرانی روسی قادر خواهد بود بنا به درخواست صاحبان  خارجی کالا، کلیه کالاهای تخصصی و حساس و آسیب‌پذیر را از مسیر بنادر آستراخان روسیه به بنادر شمالی و به‌صورت حمل ترکیبی با همکاری و مشارکت سازمان بنادر و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به بنادر جنوبی کشور و به کشورهای مقصد حمل کند.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران ــ روسیه با برشمردن مهم‌ترین مزیت‌های این خط کانتینری در دریای خزر، گفت: مهم‌ترین مزیت‌های این خط کانتینری در دریای خزر شامل قبول حجم محموله از یک کانتینر، سفرهای منظم کشتی به‌صورت تقویمی بین بندر آستراخان و انزلی و همچنین بنادر شمالی ایران، تعرفه‌های ثابت، بدون وابستگی به “بازار” یا فصل بوده و اولین سفر برای سپتامبر سال 2020 برنامه‌ریزی شده است.

وی با بیان اینکه “پیش از این خط کانتینری یخچالی در مسیر دریای خزر نداشتیم”، تصریح کرد: در زمان حاضر با این اقدام برای خرید کانتینر از طریق جذب سرمایه‌گذار داخلی اقدام شده است، به این طریق کشورهای هند و پاکستان که با روسیه کار می‌کنند با هماهنگی سازمان بنادر و راه‌آهن و همچنین مناطق آزاد می‌توانند برای حمل کالاهای خود از این مسیر تردد داشته باشند.

جلالی‌فر با اشاره به تعامل‌های بسیار خوب در محقق شدن این اتفاق، ابراز کرد:‌ با سیاست مناسبی که سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای به حداقل رساندن هزینه‌ها در پیش گرفته‌اند، شاهد یک بازار مناسب رقابتی خواهیم بود. به این شکل و با این سیاست شاهد ارسال حجمی قابل‌توجه از بار هند و پاکستان و کشورهای جنوبی به روسیه از مسیر کریدور شمال ــ جنوب خواهیم بود.

وی گفت: برای خریداری کانتینرهای یخچالی هم با بخش خصوصی در استان گیلان هماهنگی‌های انجام گرفته است که هر ماه تعداد این نوع کانتینرها بیشتر شود تا از این پس قادر باشیم محصولات کشاورزی را نیز از دریای خزر صادر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =

دکمه بازگشت به بالا