ریال نیوز:در معاملات امروز نمادهای خودرویی افت قیمت و اغلب سهم‌های معدنی رشد قیمت داشتند.

به گزارش ریال نیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افت ۳ هزار و ۹۴۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۶۵۹ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز ۹۷۴ واحد نزول کرد و در سطح ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس ۴٫۷۵ واحد رشد کرد و به رقم ۱۶ هزار و ۹۲۵ واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

در معاملات امروز فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و خودرو (ایران خودرو) بزرگان قرمزپوش بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند. در مقابل فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، فخوز (فولاد خوزستان) و اپال (فراوری معدنی اپال کانی پارس) نمادهای سبزرنگی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

گروه‌های قرمز بورس

امروز قیمت سهام ۳۷۱ نماد بورسی و فرابورسی معادل ۷۳ درصد بازار کاهش یافت، قیمت سهام تمام شرکت‌های گروه‌ خودرویی (مثل خودرو، خگستر و خساپا)، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی (مثل بنو و بیمه ما) و گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (مثل شستا، وغدیر و وامید) کاهش یافت. در مقابل در گروه استخراج کانه‌های فلزی اغلب نمادها رشد قیمت داشتند. سهام شرکت‌های معدنی اپال، کگل، کچاد، ومعادن و کنور با رشد قیمت مواجه بودند.

رونق معاملات فرابورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌یکشنبه ۱۶۱ درصد افزایش یافته است. ۷۸ درصد از ارزش معاملات کل به فرابورس تعلق دارد که ارزش معاملات آن ۱۹ هزار و ۸۸۹ میلیارد تومان بود. ارزش معاملات خرد نیز ۱۰۹ درصد افزایش یافت و به رقم  ۳ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ۳۵۹ نماد صف فروش داشتند که بیش از ۱۵ درصد بازار را تشکیل می‌دهند. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۲۷ درصد افزایش یافت و به رقم ۳۱۹ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۳۰ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان شد.

امروز شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۱۶۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از اپال،  رافزا (رایان هم افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۵۰ میلیارد تومانی داشت. پس از دی، برکت (شرکت دارویی برکت) و شفارس (صنایع شیمیایی فارس) بیشترین صف فروش را داشتند.