صرفه‌جویی میلیاردی در صنعت برق

به گزارش ریال نیوز، هفتمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور امروز پنجشنبه اول آبان‌ماه سال جاری آغاز به کار کرد. در این مراسم مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، ضمن اشاره به این که تا پایان امسال به طور متوسط ماهانه ۱۰۰۰ مگا ولت آمپر ترانس وارد مدار می‌شود، گفت: نیاز به توسعه سالانه حداقل ۹۰۰۰ مگاولت آمپر ترانس انتقال و فوق توزیع در کشور وجود دارد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر در افتتاحیه این رویداد، خاطرنشان کرد: این نوع مدیریت، شیوه‌ها و فرآیندهای خاصی را شامل می‌شود که از طریق آن‌ها دارایی‌ها، هزینه‌ها، ریسک‌ها و عملکرد آنها در طی چرخه عمر دارایی‌ها با هدف تحقق برنامه استراتژیک سازمانی به طور بهینه و پایدار بهره برداری و اداره می‌شود.

*ساختار مدیریت صنعت برق نوین می‌شود

سخنگوی صنعت برق کشور در بیان اهداف مدیریت نوین صنعت برق کشور ادامه داد: کاهش حوادث و تداوم فرایند تولید تا مصرف، کاهش سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از سرمایه‌ها کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد جلوگیری از فرسودگی زودرس و افزایش طول عمر تجهیزات در این نوع مدیریت دنبال می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر اظهار داشت: هم اکنون حدود ۶۵ ترانس با ظرفیت ۲۸۲۰ مگاولت آمپر با عمر بالای ۵۰ سال و ۲۵۵ ترانس با ظرفیت ۱۵۲۳۱ مگاولت آمپر با عمر بین ۴۰ تا ۵۰ مگاولت آمپر در کشور وجود دارد.

رجبی مشهدی یادآور شد: با پایش دقیق و تعمیرات بهینه می‌توان نرخ خرابی ترانسفورماتور‌های با عمر بالا را کاهش داد.

*صرفه‌جویی ۲ هزار میلیاردی در صنعت برق

وی همچنین در خصوص وضعیت بارگیری پست‌های انتقال نیز اظهارداشت: هم اکنون ۲۹ درصد از کل ظرفیت ترانسفورماتور‌ها با بیش از ۷۰ درصد ظرفیت اسمی و ۱۸ درصد از کل ظرفیت ترانسفورماتور‌ها، با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت اسمی بارگیری می‌شود.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: با جابه‌جایی تنها نیمی از این ظرفیت، ۱۹۵۰ میلیارد تومان صرفه اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر همچنین در خصوص هوشمندسازی ترانسفورماتورها نیزگفت: با هوشمندسازی شبکه و اتوماسیون و بکارگیری حفاظت ویژه می‌توان افزایش ضریب بهره برداری تجهیزات موجود و مدیریت دارایی را پیگیری کرد.

رجبی مشهدی همچنین با اشاره به محدودیت سرمایه، روند فرسودگی و پیری تجهیزات اذعان کرد: با وجود همه این چالش‌ها، نیاز به سرمایه گذاری جدید جهت پاسخگویی به نیاز مصرف با رویکرد نوین مدیریت دارایی اجتناب ناپذیراست.

*دستیابی متخصصان ایرانی به دانش تولید ترانسفورماتور

وی تاکید کرد: روند نگهداری ترانسفورماتورهای قدرت نیز باید از وضعیت سنتی به مکانیزه و هوشمند تغییر یابد.

در افتتاحیه این کنفرانس همچنین آرش آقایی فر اضافه دبیر این رویداد گفت: از بین ۱۲۵ مقاله ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس، ۲۲ مقاله پذیرفته و ارائه می‌شود.

وی همچنین با اشاره توانمندی ایران در زمینه ساخت و تعمیرات انواع ترانسفورماتور قدرت و توزیع گفت: متاسفانه به دلیل تحریم‌ها قادر به استفاده از بازار بین المللی نیستیم و محدود به داخل کشور شده ایم.

وی ادامه داد: متخصصان ایرانی ایران به فناوری تولید و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت برق دست یافته و از این نظر جزو متخصصان برگزیده در منطقه محسوب می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 3 =

دکمه بازگشت به بالا