اسلایدراقتصادی

ماجرای احداث سد مجازی در تهران چیست؟

به گزارش ریال نیوز،درحال حاضر شهرداری تهران ۱۳۳ میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند که اگر همین روند ادامه داشته باشد تا ۱۰ سال آینده میزان برداشت از این منابع حدود ۹۰ میلیون متر مکعب نیز افزایش خواهد یافت که علاوه بر خالی شدن سفره‌ها و دستبرد به منابع نسل آینده، خطر فرونشست هر روز به ما نزدیک‌تر می‌شود، در همین رابطه و برای جلوگیری از بروز بیشتر این اتفاقات هفته گذشته تفاهمامه‌ای بین شهرداری و وزارت نیرو امضا شد که بر پایه آن تا افق ۱۴۱۰، ۱۶۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد تا برای آبیاری استفاده کند.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در این رابطه گفته است: با اجرای این طرح به اندازه حجم سد امیرکبیر (سد کرج) از آب قابل شرب با کیفیت و مصرف آن در فضای سبز جلوگیری می‌کنیم و این آب‌ها در زیر زمین می‌ماند و از  فرونشست زمین جلوگیری خواهد شد.پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز و توسعه فضای سبز در سال های آینده قرار می گیرد.

او این اقدام را همانند ساخت یک سد مجازی دانسته و اظهار کرده : به میزان مورد نیاز پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران به مرور قرار می دهیم و در افق طرح ۱۴۱۰ به جای ۱۸۰ میلیون، ۲۵۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد و به مرور چاه‌ها بسته می‌شود.

محمدرضا بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره جزئیات احداث این سد مجازی اظهار داشت: در حال حاضر شهرداری تهران ۱۳۳ میلیون متر مکعب از آب‌های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند، اگر با  همین روند ادامه یابد، در سال ۱۴۱۰ مجبور است به جای ۱۳۳ میلیون متر مکعب ۲۱۸ میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی استفاده کند.

وی افزود: برای جلوگیری از استفاده بیشتر از منابع آب زیرزمینی یک تفاهمنامه بین وزارت نیرو و شهرداری تهران امضا شد و به جای اینکه از منابع آب‌زیرزمینی استفاده شود به میزان ۱۴۵ میلیون از پساب و ۱۵ میلیون از روان‌آب‌های رودخانه‌ها استفاده کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران خاطرنشان کرد:  160 میلیون متر مکعب آب جدید تقریبا معادل سد کرج و در واقع یک سد مجازی است.

وی یادآور شد: به جای اینکه ۱۶۰ میلیون متر مکعب از منابع آب‌زیرزمینی و یا سدها برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم، تا افق ۱۴۱۰، ۱۶۰ میلیون متر مکعب پساب و روان‌آبهای رودخانه‌ها جایگزین خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا