وام یک میلیارد دلاری بانک جهانی به مصر

به گزارش رویترز، نایب‌رییس منطقه‌ای بانک جهانی گفت: این بانک به عنوان بخشی از فاز دوم حمایت مالی خود از مصر، که به دنبال دو سال اصلاحات اقتصادی سخت، انجام می‌شود، ۱ میلیارد دلار جهت ایجاد فضای بیشتر برای بخش خصوصی این کشور، پرداخت می‌کند.

پرداخت این مبلغ که دیروز به امضای طرفین رسید، به دنبال پشتیبانی ۳.۱ میلیارد دلاری بانک جهانی از بودجه مصر، از سال ۲۰۱۵ تا کنون، انجام می‌شود. مصر به منظور دریافت این کمک‌ها نرخ تبادل خود را شناور کرد و یارانه ها را کاهش داد. این اقدامات باعث به وجود آمدن تورم شدیدی شد که از آن موقع تاکنون کاهش یافته است.

فرید بلهاج، نایب‌رییس بانک جهانی برای بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، در حاشیه اجلاس اقتصادی آفریقا در شهر تفریحی مصر، شرم‌الشیخ، به رویترز گفت: این اقتصاد پس از چند سال اصلاحات سنگین و سخت اقتصادی، حالا روی دو پای خود ایستاده است.

او ادامه داد: اقتصاد مصر حالا روی پای خود ایستاده است و آماده گام برداشتن است و ما معتقدیم بخش خصوصی واقعا آن را به پیش خواهد برد.

شاخص‌های اقتصاد کلان مصر، از زمانی که در سال ۲۰۱۶، این کشور برنامه اصلاحات که توسط صندوق بین‌المللی پول طراحی شده بود را به کار گرفته است، بهبود یافته‌اند، اما اقتصاد همچنان شکننده باقی مانده است.

این اصلاحات، افراد معمولی مصر را که ده‌ها میلیون نفر از آنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند، تحت فشار قرار داد. هر ساله تخمین زده می‌شود ۷۰۰ هزار نفر به بازار کار مصر وارد شوند، که این یکی از چالش‌هایی است که بسته حمایتی بانک جهانی به دنبال توجه به آن است.

بلهاج گفت: ما حالا به  نسل دوم اصلاحات اقتصادی روی آورده‌ایم که واقعا بخش خصوصی را به جلو خواهد راند، محدودیت‌های سر راه بخش خصوصی را بر خواهد داشت، فضا را برای کار آن بازتر کرده و متعاقبا دولت را از یک مجری اقتصادی به یک فراهم‌کننده شرایط اقتصادی تبدیل می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا