پایانه‌های بار واگذار می شوند

عبدالهاشم حسن نیا رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت وگو با مهر درباره جزئیات نحوه واگذاری پایانه های بار به بخش خصوصی گفت: پایانه های بار جزء اموال سازمان راهداری محسوب می شود و کاربری آنها حمل و نقل است، بنابراین الزاما باید با همین کاربری باقی بماند.

فرآیند واگذاری از طریق مزایده است

وی افزود: فرآیند واگذاری پایانه های بار از طریق مزایده بوده و کاربری آن نیز حفظ می شود تا رانندگان کامیون بتوانند از پتانسیل این پایانه ها استفاده کنند. به خصوص که تجمیع این زمین ها در سطح کشور و امکان جایگزین پیدا کردن برای پایانه های بار به راحتی متصور نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در درازمدت باید مدیریت پایانه های بار به عنوان یک بنگاه اقتصادی در راستای حمل و نقل باشد لذا سعی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که مدیریت این بخش ها را به بخش خصوصی واگذار کند.

صنف حمل و نقل در اولویت واگذاری ها

حسن نیا با تأکید بر اینکه اولویت سازمان راهداری برای در واگذار کردن پایانه های بار، صنف حمل و نقل جاده ای است، گفت: منظور از صنف حمل و نقل، انجمن صنفی رانندگان، انجمن کارفرمایی شرکت های حمل و نقل و انجمن صنفی کامیونداران است اما این مهم نیازمند آن است که آنها در این مزایده حضور یابند.

وی با اشاره به اینکه سازمان راهداری شرایط مزایده را برای صنف تسهیل خواهد کرد، ادامه داد: تعدادی از پایانه های کشور قبلا به صورت مزایده واگذار شده بود که نقاط ضعف و قوت آنها را رصد کردیم در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا با مکانیزم جدیدی با توجه به پتانسیل مالی ای که این بخش دارد، بتوانیم پایانه های موجود را واگذار کنیم.

پایانه های بار تهران، امیرکبیر و شهیدرجایی در لیست واگذاری ها

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پایانه بار قرار است به بخش خصوصی واگذار شود، گفت: در اکثر شهرهای بزرگ، بنادر اصلی و مراکز استان های مرزی شامل تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، بندرعباس، بندرامام خمینی (ره)، ایلام و … پایانه بار داریم که به تدریج به بخش خصوصی واگذار می شوند.

وی با بیان این که پیش بینی می شود که استقبال خوبی از واگذاری پایانه های بار صورت گیرد، افزود: قرار است در این کار انعطاف پذیری داشته باشیم تا بخش خصوصی بتواند از مزایای  این پایانه ها بهره مند شوند. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل ما توسط بخش خصوصی انجام می شود و اگر پایانه ها هم به آنها واگذار شود، بهره وری حمل و نقل جاده ای ارتقاء می یابد.

ارزش مالی پایانه های بار در حدی نیست که در بازار سرمایه عرضه شوند

حسن نیا یادآور شد: تا پایان سال جاری برای نحوه واگذاری ها، برنامه ریزی های لازم انجام می شود و فراخوان واگذاری ها نیز از ابتدای سال آینده شروع می شود.

وی درباره امکان واگذاری پایانه های بار در بازار سرمایه گفت: درآمد پایانه های بار در حدی نیست که به بازار سرمایه ورود کند و تنها راه واگذاری این پایانه ها، مزایده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا