ریال نیوز: ریزش ۳۹ هزار واحدی شاخص بورس در روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، پس از ریزش ۴۳ هزار واحدی روز شنبه نه تنها دومین ریزش بزرگ هفته بود بلکه دومین ریزش بزرگ دی ماه بود.

به گزارش ریال نیوز، روز چهارشنبه شاخص کل بورس ۳۹ هزار و ۵۷۴ واحد افت کرد و شاخص هم‌وزن ۴ هزار و ۸۱۲ واحد کاهش یافت. شاخص کل فرابورس نیز ۳۱۲ واحد نزول کرد و به رقم ۱۹ هزار و ۷۶ واحد رسید.

  • پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، ۱۷۹ نماد بازار صف خرید و ۷۳ نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، مبین وان کیش (اوان) و پگاه آذربایجان شرقی (غشاذر) تعلق داشت و بانک دی (دی)، شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا) و تامین ماسه ریخته‌گری (کماسه) بیشترین صف فروش را داشتند.

  • ریزش شاخص‌های بورس

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی نزولی داشت و در یک ربع ابتدایی ۲۰ هزار واحد پایین آمد. در پایان معاملات، شاخص کل به رقم یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحد رسید تا افت ۳۹ هزار و ۵۷۴ واحدی را ثبت کند.

شاخص کل هم‌وزن هم روندی نزولی را طی کرد و ۴ هزار و ۸۱۲ واحد افت کرد و در رقم ۴۶۰ هزار و ۵۶۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس نیز با افت ۳۱۲ واحدی به رقم ۱۹ هزار و ۷۶ واحد رسید.

  • دومین ریزش بزرگ ماه

ریزش ۳۹ هزار واحدی روز چهارشنبه، پس از ریزش ۴۳ هزار واحدی روز شنبه نه تنها دومین ریزش بزرگ هفته بود بلکه دومین ریزش بزرگ دی ماه بود. از ۲۵ آذرماه به این سو، در ۱۷ روز کاری گذشته، این ارقام بالاترین ارقام ریزش شاخص بورس هستند.

همچنین ریزش ۴ هزار و ۸۱۲ واحدی شاخص هم‌وزن در روز چهارشنبه، پس از افت ۸ هزار و ۵۳۹ واحدی روز شنبه دومین ریزش بزرگ در ۱۷ روز کاری گذشته از ۲۵ آذر به این سو است.

  • خروج پول حقیقی

امروز شاهد رشد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در معاملات امروز هزار و ۸۰۱ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی را برای دومین روز پیاپی سهام بانک تجارت داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از ۱۳۷ میلیارد تومان بود. پس از بانک تجارت، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و فولاد (فولاد مبارکه) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، ۸۴ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۶ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۸۷ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۳ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

  • افت قیمت ۶۵ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۱۴۶ نماد رشد قیمت داشتند که ۹۸ نماد بورسی و ۴۸ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۱۰ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۲۹ نماد بورسی و ۸۱ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۵ درصد بازار افت قیمت داشتند.

  • لیدرهای بازار

در معاملات روز چهار‌شنبه فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (فولاد مبارکه) نمادهای قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

  • رشد ارزش معاملات فرابورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۳۶ هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز سه‌شنبه ۱۱۱ درصد افزایش یافته است که از این میزان، ۲۵ میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان آن به بازار فرابورس اختصاص داشت. ارزش معاملات خرد نیز ۱٫۳ درصد افزایش یافت و به رقم ۱۴ هزار و ۷۶۸ میلیارد تومان رسید.

  • رشد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید ۸۹۱ میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌سه‌شنبه کاهش ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش ۴۶ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان رسید.

  • عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) با صف‌ خرید ۱۱۵ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از چخزر، شرکت پگاه گیلان (غگیلا)  و پگاه آذربایجان غربی (غشاذر) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز برای دومین روز پیاپی به نماد دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۲۹ میلیارد تومانی داشت. پس از بانک دی، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک)  و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف فروش را داشتند.

شستا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز چهارشنبه شستا بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شستا ۳۳۴ میلیارد تومان بود.

پس از شستا، شرکت نوش مازندران بیشترین ارزش معاملات را داشت و بانک تجارت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فولاد و کاما در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

خودرویی ها و بانکی ها صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا با تعداد ۷۶۵ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۷۷۳ سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ایران خودرو تعلق داشت. بانک صادرات و بانک پارسیان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.